Özel Bursa İskender Kebabı

Özel Bursa İskender Kebap’ının eşsiz lezzeti ve diğerlerinden ayıran özelliklerinin başında yapımında kullanılan malzemeler gelir. Tüm malzemeler özenle seçilerek hazırlanmaktadır. Özel Bursa İskender Kebap’ında kullanılan döner, pide, tereyağ ve domates sosu ustalarımız tarafından özel olarak hazırlanmaktadır.

Fileto

Ayrı bir lezzet olan Fileto, dananın bel bölgesinin iç tarafından alınan bonfileden hazırlanır. Deneyimli ustaların elinden çıkan yağsız, sinirsiz, yumuşak olan bu et, eşit incelikli kalınlıklara bölünerek hafif yağlandıktan sonra hafif ateşteki ızgarada pişirilir.

Şiş Köfte

Ustalarımızın kendine özgü formülüyle sunulan Şiş Köfte’miz işletmemizin leziz ürünlerinden biridir. Organik domates, biber ve yoğurtla sunulur.

Kuzu Şiş

Buram buram kekik kokan yaylalarda beslenen kuzu etinden elde edilen kuzu şiş, ustalarımızın özel sosuyla hazırlanıp dinlendirildikten sonra pişirilmektedir. Özel bulgur pilavı ile servis edilmektedir.

 

Tavuk Şiş

Tavuğun göğüs ve kalça etlerinden elde edilen etlerle özel sos ile soslanarak pişirilen tavuk şiş, Anadolu'nun lezzetli bulgurları ile yapılan bulgur pilavı ile sunulur.

 

Tavuk Fileto

Tavuğun göğüs etinden hazırlanan fileto, düşük ısılı ızgarada pişirilerek dilim dilim kesilir, domates, biber ve yoğurtla servis yapılır.